ציוני דרך – ניסן סלומינסקי

להלן ציוני הדרך העיקריים בחייו של ניסן סלומינסקי

 • 1946

  נולד ברמת גן : "האב, תלמיד ישיבת וולוזי'ן, קיבל סרטיפיקט ממרכז הרב והגיע לארץ בשנת תרצ"ה. אחרי שנת לימודים חזר לגרודנא, נישא, ושב לישראל, כאן למד תשע שנים נוספות ב'מרכז'. הוא והרב אושפיזאי נשלחו על ידי הרב צבי יהודה קוק לבנות את התורה ברמת גן. האם היתה גננת – הסנדק בברית המילה היה לא אחר מאשר הרב צבי יהודה"


 • 1952

  שלום כיתה א : "כיתות א'-ד' בצריפים של 'יבנה'. בכיתה ה' החליט האב, ועד היום אני מודה לו, לשלוח אותי לישיבת תל אביב. בבוקר למדנו לימודי קודש ואחרי הצהריים לימוד חול. באותה התקופה היינו צריכים ללכת עם ברטים, ואת הכיפה להסתיר."


 • 1959

  ישיבה תיכונית נחלים: כשכולם המשיכו בגיל התיכון ל'יישוב', אני המשכתי ללימודים בישיבה התיכונית "נחלים". הייתי במחזור הרביעי, יחדיו עם זבולון אורלב, הרב אורי דסברג, יהודה חזני ועוד. בתקופה זו הייתי מעורב בתנועת הנוער" בני עקיבא", והקמנו את סניף בנ"ע ביישוב צפרייה ליד שדה חמד.


 • 1963

  ישיבת הסדר "כרם ביבנה" : "המחנכים בתקופתי היו מישיבות חרדיות , וראש הישיבה שלי היה מישיבה החרדית "חברון "שבירושלים. למרות ניסיונותיו להביא אותי ל'חברון', בסופו של דבר הלכתי לישיבת ההסדר ב'כרם ביבנה'. "הייתי הבן יוחיד של ראש הישיבה, הרב גולדוויכט".למדתי לסמיכה לרבנות ועד היום אני עוסק בלימוד תורה".


 • 1965

  שירות צבאי: את שירותי הצבאי עשיתי במסגרת  הנח"ל המוצנח. דרגת שחרור סג"ן.


 • 1969

  לימודי תואר ראשון פיסיקה – אוניברסיטת בר-אילן: "ההחלטה ללכת לאוניברסיטה שברה את ראש הישיבה. הרגשתי שצריך תורה כדי לבנות ולחזק את היסודות, אבל צריך לנהל חיים מלאים. המסלול היה פיזיקה וכלל תארים ראשון ושני עם קריירה אקדמית צעירה".


 • 1973

  לימודי תואר שני בפיסיקה – אוניברסיטת בר-אילן. העתיד האקדמי היה מבטיח, ומיד לאחר סיום לימודי התואר הראשון, המשכתי ללימודי תואר שני בפיסיקה, ובמקביל התחלתי לעבוד כאסיסטנט במחלקה.


 • 1974

  מזכ"ל גוש אמונים: "בסוף לימודי התואר השני שלי בפיסיקה הגיעו אלי: הרב משה לוינגר, חנן פורת, וגרשון שפט בקריאה להצטרף אליהם בהקמת גוש אמונים. הם לחצו מאוד ובעקבות הלחץ החלטתי על תפנית  חיי. ערכתי עם עצמי חשבון נפש סביב השאלה האם להמשיך בעולם האקדמי או לעזוב הכל ולרוץ על  הגבעות.  השיקול שלי היה שאע"פ שאני פיזיקאי טוב, איינשטיין אני לא, ובתחום זה יש כמוני מספיק. לעומת זאת, בהתיישבות היו מעט. לכן, בהתייעצות עם אשתי, החלטתי לפתוח בדרך חיים נכונה – דרך המידבר והלא נודע ולהצטרף לגוש אמונים."


 • 1975

  הקמת גרעין התיישבות במערב השומרון: במהלך שנה זו החל ניסן בהקמת הגרעין. במזכירות הגרעין היו חברים דניאלה ואמנון וייס, מאיר וכלילה הרנוי, ד"ר דוד חן, הלל וייס, אליקים רובינשטיין ואחרים. הגרעין הפך מהר מאוד לגורם משיכה ועוד בטרם עלייתו לקרקע כבר מנה כ-500 משפחות. כחלק מהפעילות להכשרת נקודת ההתיישבות החתים 67 חברי כנסת מסיעות שונות, ביניהם רבים מאנשי מפלגת העבודה, על תמיכה בהקמת אלקנה.


 • 1977

  הקמת אלקנה : ב- 1 במאי 77', עלו ראשוני המתיישבים למסחה והקימו את היישוב הארעי של אלקנה. ניסן נבחר כמזכיר היישוב, והצליח להפוך אותו תוך זמן קצר למועצה מקומית, ונבחר לעמוד בראשה כראש המועצה במשך 5 קדנציות ברציפות (כ-21 שנה) עד שנת 1998 (בה נבחר כחבר כנסת)


 • 1978

  הקמת מועצת יש"ע : באותה השנה, כשביהודה ושומרון כבר היו יותר מעשרה יישובים, הגיע ניסן למסקנה שעל-מנת לפתח את היישובים יש צורך באיגום משאבים ובגיוס כל הכוחות הפועלים בשטח. ביחד עם שניים מחבריו ליישוב עבר ביישובי תנועת העבודה בבקעה ושכנע אותם להקים ארגון גג לכל תנועות ההתיישבות. בסוף 78' התקיימה באלקנה הישיבה הראשונה של מועצת היישובים היהודיים ביהודה, שומרון, עזה והבקעה, או בשמה המאוחר: מועצת יש"ע.


 • 1996

  נקרא לדגל ומתמודד במישור הארצי: "זבולון המר ז"ל אמר לי כמה פעמים: בוא למישור הארצי. זה לקח לי זמן, כי תפיסת העולם שלי אומרת שצריך לבנות את הבניין מלמטה למעלה. קודם מניחים את היסודות, אחר-כך בונים את הקומות הראשונה, ומשם ממשיכים. בשנת 1996, אחרי 22 שנה, הגיע הרגע שבו החלטתי להתמודד במישור הארצי."


 • 1997

  חבר בכנסת ה 14 – בתום 21 שנים בראשות המועצה נכנס לכנסת ה-14 (בעקבות פטירתו של ח"כ אברהם שטרן). אחד מההישגים הגדולים שלי אז הייתה הידידות הקרובה עם נתניהו. "הייתי היועץ הבכיר שלו, גם בביתו, והיתה לי השפעה עצומה במגוון נושאים".


 • 1999

  הקמת חריש וקציר: בבחירות לכנסת ה 15, נבחר למועמד מספר 6 ברשימת המפד"ל, שזכתה רק ב 5 מנדטים. המשיך להיות פעיל בסיעה, ובמקביל החל לעסוק בהקמת היישובים חריש וקציר.


 • 2003

  חבר בכנסת ה -16:  נבחר למועמד מספר 6 ברשימת המפד"ל ונכנס לכנסת בעקבות הסכם העודפים עם מפלגת עם אחד , מציב שיא של נוכחות מלאה במשכן (100%) , חבר ב 14 וועדות, מקים את שדולת הגמלאים ועומד בראשה, חבר בוועדת הכספים , בוועדה למינוי דיינים ומכהן כיו"ר סיעת המפד"ל.


 • 2006

  חבר בכנסת ה-17: נבחר למועמד מספר 2 ברשימת המפד"ל, ומועמד מספר 5 ברשימה המשותפת. חבר ב 6 וועדות, בינהן וועדת הכספים והוועדה למינוי דיינים,   ו 19 שדולות.


 • 2009

  מפעלות הציונות הדתית: שותף להקמת "מפעלות הציונות הדתית" – ארגון גג המאגד בתוכו את כל הארגונים, עמותות ומפעלי הציונות הדתית.

 • 2011

  סגן נשיא מכון לנדר: מתמנה לסגן נשיא מכון לנדר עם מינויו של האלוף עמדירור לראש המועצה לבטחון לאומי.


 • 2012

  מתמודד לפריימריז במפלגת הבית היהודי: "אני עבד לעם קדוש, ומקווה שיהיה לי הכוח להמשיך לעשות את זה. לכל פסגה שמגיעים רואים שיש עוד פסגה. השאיפה היא תמיד להיות שליח של ה'"