חינוך

במהלך 21 שנות כהונתו כראש המועצה באלקנה יזם הקים ופיתח מערכת חינוך ענפה

למד בישיבה התיכונית "נחלים" ובישיבת ההסדר ב"כרם ביבנה" שם הוסמך לרבנות ולימודי הוראה ביהדות. את לימודי התואר הראשון שלו למד באוניברסיטת בר-אילן במקצועות הפיזיקה ומתמטיקה, והמשיך ללימודי תואר שני. באוניברסיטת תל אביב למד תואר שני במשפטים – בתחום משפט עברי.

במהלך 21 שנות כהונתו כראש המועצה באלקנה יזם הקים ופיתח מערכת חינוך ענפה הכוללת: מעונות יום, גני ילדים, בי"ס יסודי תורני, כאשר בין מוסדות החינוך העיקריים באלקנה ניתן למצוא את אולפנת השומרון אלקנה, הישיבה התיכונית אלקנה ומכללת אורות ישראל.


אולפנת השומרון אלקנה

1982 – 1998 - אולפנת השומרון אלקנה, הוקמה בשנת תשמ"ג, כחלק מהמערכת החינוכית של אלקנה, מתוך מגמה להעניק לבנות אלקנה והסביבה חינוך ברוח דתית-לאומית-ציונית. האולפנא שמה לעצמה מטרה לחנך ליראת שמיים והקפדה במצוות בין אדם למקום ובין אדם לחברו, יחד עם חינוך למעורבות במשימות חברתיות ולאומיות.

מיום הקמת האולפנה ועד לבחירתו לכנסת שימש ניסן כיו"ר הוועד המנהל של אולפנת אלקנה – דאג לאישורים הנדרשים על מנת להקים אופנה מכובדת, הקצאת שטח המספיקה לאולפנה ולהתרחבותה, פעל למען הקמת הכיתות , חדרי ספח ואף מעונות אשר נבנו בשלב מאוחר יותר. כמו כן דאג לתקציבה השוטף כך שתוכל להתנהל באין מפריע מבחינה כספית.

אולפנת השומרון

הישיבה התיכונית (ישיבת בני עקיבא) אלקנה

הישיבה התיכונית באלקנה נוסדה בשנת תשמ"ג 1983 ומיועדת לתלמידי כיתות ז'-י"ב. האתגר החינוכי המיוחד שעמד בעת הקמת המכינה באלקנה היה להקים מוסד חינוכי שלא יסתפק בהישגים לימודיים , אלא יקדיש תשומת לב רבה לעיצוב האישיות התלמיד ברוח חינוך תורני - לאומי - ציוני, המשולב בדרך ארץ, יחד עם חינוך למידות וליראת שמיים.


מכללת אורות ישראל ( ע"ש ישראל קושיסצקי)

מכללת אורות ישראל - קמפוס אלקנה

מכללת אורות ישראל נוסדה בפתח תקווה בשנת 1978. לקראת סוף שנות ה 80 משכן הקבע של המכללה עבר למבנה החדש באלקנה. במקור, היוזמה הייתה להקים בשטח המיועד ישיבות הסדר לטובת בני הציונות הדתית. היו שני ניסיונות להקמת "ישיבת הסדר" שלא צלחו. ניסן לא נכנע, וביקש לייעד את הקרקע המיועדת לטובת פיתוח מכללה מפוארת ומכובדת לבנות המגזר הדתי.

חזון זה התגלגל לאוזנו של הרב יהודה פליקס, אשר עמד בראש מכללת אורות ישראל דאז, ולאחר שיחת טלפונית מרגשת המתארת את עיקרי הדברים – התוכנית החלה לרקום עור וגידים במהירות רבה. ביום למחרת השיחה כבר ניתנו האישורים הנדרשים על מנת להקים את המכללה על השטח המיועד.

מיום הקמת השלוחה באלקנה (ועד כהונתו בכנסת בשנת 1998) של מכללת אורות ישראל – הקרויה על שמו של ישראל קושיסצקי, אשר תמך במכללה מבחינה כלכלית, שימש ניסן גם כחבר הוועד המנהל של המכללה ודאג לפיתוחה ושגשוגה במהלך שנות כהונתו.


נושא החינוך הינו אחד מהנושאים האקוטיים ביותר לציבור הדתי לאומי.

לצערי תחום זה עלה, וממשיך לעלות, על שולחן הניתוחים של הממשלה מספר פעמים בעקבות רצונות לקצץ בתחום זה יותר ויותר. במהלך כהונתי בכנסת נחתה עלינו גזירת קיצוץ רוחבי קשה, אשר איימה למוטט את המפעל החינוכי שבנינו במשך שנים. שרת החינוך דאז, פרופ' יולי תמיר, גזרה קיצוץ דרסטי של 25% בכל סעיפי הציונות הדתית, וניסתה לשנות קריטריונים כך שמוסדות הציונות הדתית ייעלמו ובמקומם יכנסו גופים "פלורליסטים" – רפורמים או "חילוניים" ושהם ילמדו יהדות!

גזרה זו ריחפה מעל מוסדות וארגוני הציונות הדתית: שירות לאומי, מכינות קדם צבאיות והישיבות התיכוניות ומרכזים להעמקת הזהות היהודית. פעלתי ללא לאות להחזרת הקיצוצים שקוצצו וביטול רוע הגזירה, תוך השתדלות מצידנו להוסיף את חלקנו לתקציב זה, וב"ה נחלנו הצלחה במאבק ורוע הגזירה בוטל, וכל המוסדות הללו נהנו מהתמיכה התקציבית אשר סיפקה להם עוד אוויר לנשימה.